Chiny nie zniosą długotrwałych inspekcji i środków sanitarnych na granicy z Kazachstanem do lata

Według Narodowej Izby Gospodarczej w elektronicznej kolejce na punkcie kontrolnym Nur Zholy zarejestrowanych jest ponad 8 tysięcy ciężarówek

Izba Narodowa Atameken, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kazachstanu, otrzymała pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin ostrzegające, że środki kwarantanny na granicy ze stroną chińską będą utrzymywane zimą i wiosną.

„Utrzymują się problemy z kolejkami ciężarówek i wagonów z powodu długotrwałych inspekcji i środków sanitarnych na granicy z Chinami … Ponad 8 tysięcy ciężarówek jest zarejestrowanych w elektronicznej kolejce w punkcie kontrolnym Nur Zholy, z czego 600 jest załadowanych, 8 tysięcy wagonów jest nadal porzucanych w drodze do granicy z ChRL ”- wyjaśniła Narodowa Izba.

Wiceprezes Zarządu Izby Talgat Temirchanow powiedział, że dezynfekcja i obróbka cieplna jednej ciężarówki trwa do 1,5 godziny, wagonu lub kontenera – od 2 do 6 godzin.

Zdaniem Talgata Temirchanowa, pomimo wielokrotnych apeli Narodowej Izby do rządu, problem nie jest systematycznie rozwiązywany. Aby pomóc przedsiębiorcom uniknąć kar w 2021 roku, Izba zwróci się do MIIR o ponowne wyjaśnienie sytuacji. Żródło:https://kapital.kz/business/93076/kitay-ne-oslabit-karantin-na-granitse-s-kazakhstanom-do-leta-npp.html