Newsletter Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej – 13.11.2019

logo_header_retina

Kurs waluty

Średni kurs dolara na Kazachskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (KASE) z 12 listopada 2019 roku na godz. 11:00 wyniósł 388,69  tenge.

Oficjalny (rynkowy) kurs Narodowego Banku – 388,7 tenge za 1 dolara.

Źródło: Kapital.kz

Dla polskich eksporterów odzieży
Kazachstańscy producenci odzieży zaspokajają tylko 2% popytu.

Produkcja odzieży wierzchniej dla mężczyzn i chłopców pozostała praktycznie bez zmian, dla kobiet i dziewcząt nieznacznie spadła (minus 2,2%).

Kazachowie nie mogą liczyć na lokalnego producenta odzieży wierzchniej: produkcja krajowa stanowi niewielki udział – tylko 1,7% popytu w okresie styczeń-sierpień tego roku.

W segmencie wyrobów pończoszniczych sytuacja wygląda nieco lepiej, ale tutaj lokalne firmy zaspokajają tylko 8,9% popytu.

Źródło: Kapital.kz


Powstał Instytut Odpadów i Zasobów Wtórnych w Kazachstanie

Praca Instytutu przyczynia się do rozwoju branży gospodarki odpadami i zwiększa udział ich przetwarzania. Główną ideą jest poszukiwanie nabywców i dostawców różnych rodzajów odpadów w Kazachstanie i WNP. Na potrzeby Instytutu została stworzona strona internetowa, która działa na zasadzie platformy i umożliwia bezpłatne umieszczanie reklam od osób fizycznych i prawnych. Aby zamieścić swoje ogłoszenie na portalu, wystarczy zarejestrować się na stronie, wskazać ilość odpadów, cenę, region i przesłać zdjęcie.

Źródło: Kursiv.kz.

Budownictwo

Wartość robót budowlanych i usług w okresie styczeń-sierpień 2019 r. wyniosła 2,2 bln tenge, co stanowi 111,8% wartości roku 2018.

85,7%, tj. 1,9 biliona tenge stanowią prace budowlane i instalacyjne. Prace budowlane związane z remontem wyniosły 7,2% (158,6 miliarda tenge), bieżące naprawy 7,1% (158 miliardów tenge).

Spośród regionów Republiki Kazachstanu najwięcej prac budowlanych i usług wykonano w regionie Atyrau: 450,9 miliarda tenge; na drugim miejscu plasuje się miasto Nur-Sultan (dawniej Astana) a trzecie miejsce zajmuje region Karaganda – odpowiednio 284,1 mld i 219,1 mld tenge.

Maksymalny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku miał miejsce w regionie Kyzylorda: 248,8% (97,4 miliarda tenge).

Źródło: Ranking.kz

Ciekawostka

Sarmaci w Aktobe

„Pewnego razu w Kazachstanie istniała jedna kultura plemion. Rozprzestrzeniła się od Morza Czarnego po Ocean Spokojny. Mieszkali tutaj Saki, Sarmaci, Massagets, Dai, Dahi. Są to bardzo obiecujące badania ”- dodał dyrektor generalny Instytutu Archeologii im. A. Margulana,  Pan Bauyrzhan Baitanaev

Jak donoszą badania, w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. terytorium regionu Aktobe zasiedlały plemiona sarmackie.

W październiku bieżącego roku podczas wykopalisk odkryto artefakt: uprząż konia i nakrycie głowy przywódcy Sarmatów.

Źródło: Inform.kz

Targi w Kazachstanie

  1. AGRITEK/FARMTEK ASTANA 2020 – XV Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa Rolnicza – 11-13 marca 2020r. – Nur-Sułtan ( dawniej Astana)
  2. Central Asia Fashion –XXV Międzynarodowa Wystawa Mody – 15-17 marca 2020, Ałmaty

W celu uzyskania informacji na temat udziału w targach oraz misji zapraszamy do kontaktu pod adresem: pkihp@pkihp.pl – w temacie proszę podać tytuł targów.

Zapraszamy do współpracy z Członkiem naszej Izby

 

Print

AOMB Polska

Na pewno wiesz, że sukces należy do ludzi z pomysłami. Nieustanny rozwój i innowacje są dla sukcesu niezbędne. Dlatego staranna ochrona pomysłów jest naturalną koleją rzeczy, jeśli chcesz zapobiec możliwości produkowania, sprzedaży lub używania Twojego produktu, metod lub urządzeń przez osoby trzecie. Kto najlepiej może Ci pomóc w realizacji tego celu? Rzecznik patentowy – profesjonalny pełnomocnik w sprawach ochrony Twoich pomysłów!

Kancelaria AOMB specjalizuje się w ochronie Twojej wiedzy i kreatywności, aby umożliwić Ci zamianę pomysłów w sukces.

KONTAKT:

(+48) 22 520 84 73

mail@aomb.pl

IMG-20190426-WA0016

Dom handlowy członka Izby Pana Dariusza Chmury i Skład Celny w Szymkencie