Zbiory zbóż w Kazachstanie wzrosną do 25 mln ton

Wielkość zbiorów z kazachskich pól wzrośnie do 25 mln ton zboża rocznie. Eksperci chcą osiągnąć ten wynik dzięki cyfryzacji kompleksu rolno-przemysłowego. Minister rolnictwa Saparkhan Omarov opowiedział o tym, jak nowe technologie pomogą wznieść krajowe rolnictwo na nowy poziom.

Według niego technologie cyfrowe zmniejszą zagrożenia, dostosują się do zmian klimatu, zwiększą plony i produktywność zwierząt, a także wprowadzą na czas technologie rolnicze. Stąd nowe zadania: szef gabinetu nakazał 2,5-krotne zwiększenie wydajności pracy w przemyśle i podwojenie eksportu. Ponadto ponad 100 mln hektarów gruntów rolnych zostanie za 5 lat objętych digitalizacją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie to wymagało 50 miliardów tenge inwestycji, powiedział Askar Mamin.

Askar Mamin, premier Republiki Kazachstanu:

– Cyfryzacja w produkcji roślinnej i zwierzęcej pozwala uzyskać do 20% więcej upraw i produktów zwierzęcych. Jednocześnie koszty rolników zmniejszą się o ponad 15%. Generalnie w przyszłości tylko dzięki cyfryzacji zbiory zbóż wzrosną do 25 mln ton rocznie.

Żródło:https://kazakh-tv.kz/ru/view/hi-tech/page_218517_do-25-mln-tonn-povysyatsya-obemy-urozhaya-zerna-v-kazakhsta?fbclid=IwAR3fp5spQyTrlbqv46xnyKU_mZjTfoEPGMhYV8ASKCb1prZv9sMWwqT8qqA