Zniesienie wiz do Kazachstanu

W  dniu 27 grudnia 2016 roku Rząd Republiki Kazachstanu przyjął Uchwałę o wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2017 roku ruchu bezwizowego dla obywateli 45 krajów OECD, UE oraz Księstwa Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Republiki Singapuru. Ważność decyzji Rządu Kazachstanu w sprawie ruchu bezwizowego nie ma ograniczeń czasowych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami i oświadczeniami Strony Kazachskiej oraz zgodnie z oficjalną decyzją Rządu Republiki Kazachstanu obywatele Rzeczypospolitej Polskiej od tej chwili posiadają prawo na wjazd i wyjazd do/z Kazachstanu bez konieczności uzyskania wiz kazachskich, jeżeli okres ich pobytu nie przekracza 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej Kazachstanu. Przy czym rejestracja cudzoziemców odbywać się będzie podczas kontroli granicznej przy wjeździe na teren kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu podkreśla, że nowe zasady są kluczowym składnikiem pakietu środków skierowanych na utworzenie wygodnego, przejrzystego i przyjaznego systemu wizowego dla cudzoziemców, byłych rodaków, etnicznych Kazachów oraz poprawy klimatu inwestycyjnego w kraju, którego celem jest przyciąganie zagranicznych inwestycji, odwiedzenia Kazachstanu przez osoby prywatne i powiązane z biznesem.

Kazachstan stwarza proste, jasne, nowoczesne i komfortowe zasady w oparciu o interesy kazachskich obywateli aktywnie współpracujących z partnerami zagranicznymi, a także obywateli innych państw, którzy są zainteresowani Kazachstanem.

Jest to milowy krok w relacjach polsko-kazachstańskich, które w ostatnim czasie znacznie nabrały na sile. Przed nami Zimowa Uniwersjada 2017, a zaraz po niej niezwykle istotne dla naszej gospodarki targi Expo 2017. „Zmiany w przepisach wizowych to wielki krok w zacieśnianiu relacji z Europą, na którą Kazachstan jest otwarty i zaprasza do współpracy. W 2017 roku Polska i Kazachstan będą obchodzić 25-lecie stosunków dyplomatycznych, a w świetle tej daty jest to znaczący gest. Po raz pierwszy propozycja zniesienia wiz padła z ust Prezydenta Nurusłtana Nazarbajewa podczas wizyty państwowej w Polsce w sierpniu bieżącego roku. Teraz ta obietnica została zrealizowana. Kazachstan wita i zaprasza inwestorów. To szansa nie tylko dla polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój swojego biznesu, ale także dla turystów. Jest to bezpieczny kraj, posiadający unikalną kulturę i tradycję. Odpoczywanie w górach, uprawianie sportów zimowych, czy zwiedzanie miast z unikalną historią to jedynie część możliwości, które oferuje. A warto pamiętać, że ruch bezwizowy to dopiero pierwszy krok. Już w maju nasze kraje połączy bezpośrednie połączenie lotnicze LOT-em, które będzie możliwe 4 razy w tygodniu. Z pewnością ułatwi to inwestorom dotarcie na Expo 2017, gdzie będą otwierać swoje pawilony.” – podkreślił Ałtaj Abibułłajew, Ambasador Kazachstanu w Polsce.

 

Leave a comment